Mosėdžio miestelis – mažoji Skandinavija Skuodo rajone

Mosėdžio miestelis – mažoji Skandinavija Skuodo rajone

Planuojate kelionę į pajūrį? Tuomet verta nukrypti nuo įprasto maršruto ir susipažinti su unikaliu miesteliu įsikūrusiu Šiaurės Vakarų Lietuvoje. Iniciatyva „LT100: mano kelionė Lietuvai“ rekomenduoja atrasti Mosėdį, garsėjantį unikaliu retų akmenų muziejumi po atviru dangumi.

Bartuvos upės slėnyje įsikūrusiame muziejuje, 8 hektarų plote, sukomponuotos kompozicijos iš daugiau kaip 150 000 įvairių akmenų ir akmenukų, kurių mažiausias sveria mažiau nei gramą, o didžiausias – daugiau nei 50 tonų.

„Mosėdis – vienas gražiausių, tvarkingiausių, labiausiai turistų lankomų Žemaitijos miestelių, dar vadinamas Akmenų sostine. Dabar jau sunku atskirti, kur prasideda miestelis ir kur baigiasi unikalių akmenų muziejaus teritorija“, – teigia Skuodo rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyresnioji specialistė Alina Anužienė.

Daktaras Vaclovas Intas (1925-2007) tikra miestelio legenda. Akmenų parko ir muziejaus įkūrėjas pirmąjį akmenį į savo sodybą parsivežė ant dviračio bagažinės. V.Into meilė geologijai bei akmenims užkrėtė visą miestelį, o pati sodyba tapo Lietuvos kultūros vertybe.

Mosėdis (nuotr. Gražinos Vaškienės)

Muziejaus lauko ekspozicija šiandien užima 12,5 ha ploto teritoriją, kurioje eksponuojama daugiau kaip 200 įvairių akmenų. Riedulių įvairiaspalvius raštus dar labiau paryškina parko žaluma.

„Šiandieniniame muziejuje yra dvi pagrindinės ekspozicijos. Pirmoji įrengta sename malūne, kur lankytojai gali apžiūrėti fosilijas, spalvomis ir faktūromis turtingą smėlio kolekciją ir net pamatyti iš žmogaus tulžies ar inkstų pašalintus akmenis. Tuo tarpu lauke esanti parodos dalis suprojektuota taip, jog lankytojai joje pasijunta tarsi atsidūrę Švedijos ar Suomijos gamtos apsuptyje. Čia galima pamatyti, paliesti ir net pajusti akmenų, Lietuvoje atsidūrusių per ledynmetį, galią ir slaptingumą“, – pasakoja A. Anužienė.

Atvykus į Mosėdį rekomenduojama aplankyti ir netoliese esantį Šilalės kūliu vadinamą akmenį, kuris didžiausių Lietuvos akmenų dešimtuke užima 5-ąją vietą. Greta esantys Dubenėtasis ir Aukuro akmenys mena pagoniškas apeigas, na o keliaujant nuo Mosėdžio link Šauklių miestelio, verta aplankyti Šauklių riedulyną.

Šauklių riedulynas – tai natūralus kraštovaizdžio draustinis, kurį suformavo net prieš 26 tūkst. metų slinkęs ledynas. Įdomu pasivaikščioti čia įrengtu pažintiniu taku ir susipažinti su neįprastu Lietuvoje, tundrą pirmenančiu kraštovaizdžiu. Be to, čia aptinkamos europinės svarbos viržynų, kadagynų, briedgaurynų gamtinės buveinės.

Mosėdis (nuotr. Skuodo savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus)

„Be Mosėdį išgarsinusio V. Into ir jo įkurto muziejaus, miestelyje rekomenduoju aplankyti Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčią. Tai vienas iš įspūdingiausių Lietuvos vėlyvojo baroko architektūros sakralinių statinių. Bažnyčia garsi dar ir tuo, jog joje kunigavo Juozas Tumas-Vaižgantas. Netoli bažnyčios rasite ir namą, kuriame gyveno šis rašytojas, na, o pasivaikščioję miestelyje – puikiu peizažu pasigrožėti užlipkite ant Mosėdžio piliakalnio, kurį rasite pačioje Mosėdžio „širdyje“, – Mosėdžio lankytinas vietas pristato A. Anužienė.